fbpx
frank szwajcarski

FRANK SZWAJCARSKI ZNÓW MOCNY!

Frank szwajcarski CHF jest najmocniejszy od ponad dwóch lat.

We wtorek jego kurs wzrósł do poziomu z 2017 roku i ponownie przekroczył barierę 4 złotych. Kurs szwajcarskiej waluty od pewnego czasu idzie w górę, zarówno na tle euro jak i złotego. Drożejący frank to oczywiście złe wieści dla wszystkich zadłużonych w tej walucie.

Frankowicze efekt słabnącej złotówki odczują już przy najbliższej racie swego kredytu.

Jeszcze na początku 2018 roku wysokość rat oscylowała blisko poziomu z okresu udzielenia kredytu. Obecnie analitycy szacują ,że najbliższa rata na pożyczkach we franku szwajcarskim może wzrosnąć w zależności od poziomu zadłużenia o 50 zł, 200zł, a nawet 300 złotych.

Eksperci twierdzą ,że obecne niepokoje na globalnych rynkach związane z wojną handlową pomiędzy USA i Chinami. Widmo brexitu i ogólne spowolnienie gospodarcze mogą w najbliższym czasie zaowocować dalszymi stratami walut rynków wschodzących do których zalicza się złotówka. Może to z kolei doprowadzić do kolejnych wzrostów kursu franka szwajcarskiego.

Warto mieć na uwadze, iż prowadzi to również do realnego zwiększenia poziomu zadłużenia Polaków posiadających kredyt w CHF. Jednym z gorszych scenariuszy dla frankowiczów jest dalsze osłabienie się pozycji PLN. Gorsze nastroje w gospodarce i zahamowanie wzrostu cen nieruchomości a nawet ich realny spadek.

Posiadając saldo zadłużenia 100.000 CHF, każdy wzrost kursy o 10 groszy powoduje wzrost zadłużenia o 10,000 zł.

frankowicz, koszty kredytowe, Kredyt Hipoteczny, Kredyty, rata kredytowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *