fbpx
nieruchomości

Mieszkania nawet o 15% droższe w 2018 roku.

2018 rok okazał się kolejnym wzrostowym okresem na rynku mieszkaniowym. Przez cały rok 2018 widać było ciągły wzrost średnich cen mieszkań. Ostatecznie mieszkania w największych miastach podrożały w ciągu roku o 14,7 procent.

Większość dostępnych informacji dotyczących cen mieszkań wskazują, że rynek pozostaje w silnym trendzie wzrostowym. Bez pozytywnego nastawienia inwestorów do rynku nieruchomości nie mogłoby dojść do zaobserwowanych wzrostów cen mieszkań w największych aglomeracjach. Nawet o  15 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jest to skutek bardzo dobrej kondycji finansowej gospodarstw domowych i utrzymujących się niskich stóp procentowych a co za tym idzie i kredytów. To dzięki tym dwóm czynnikom coraz więcej osób stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, zakup pierwszego mieszkania, czy nabycie mieszkania inwestycyjnie na wynajem. W rezultacie jeżeli sytuacja na rynku pracy i stóp procentowych pozostanie dobra nie należy przewidywać niższego popytu na mieszkania. A przy wzrostach cen gruntów, materiałów budowlanych i kosztów wynagrodzeń w budowlance należy przewidywać postępujący wzrost cen.

Najdrożej ciągle jest w stolicy to już średnio niemal 8200 zł za mkw mieszkania. Warszawa jako najważniejsze centrum biznesowe i akademickie, cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Przyciąga nowych inwestorów i nowych mieszkańców. W kolejnych latach zmiany mogą podążać za trendem, gdyż wspierające będzie wejście inwestorów instytucjonalnych.

Drugim najdroższym miastem jest Kraków z ceną 7,1 tys. zł za mkw. (22,2 proc. wzrost), a trzecim – Gdańsk 6,7 tys. zł za mkw. i prawie 21 proc. wzrostem. Szczególnie w Gdańsku rynek mieszkaniowy rozwija się m.in. ze względu na turystykę. Zyskują popularność krótkoterminowe najmy jako alternatywy dla usług hotelowych. Dla właścicieli wielu mieszkań to bardzo dobra alternatywa w stosunku do lokat bankowych.

inwestycje, mieszkania, nieruchomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *