fbpx
rownowaga

Ubezpieczenia dla singla.

Pakiet ubezpieczeń dla singla, czyli co, jak i gdzie warto ubezpieczyć będąc singlem.

Ubezpieczenie dla singla jest równie ważnym elementem w budowaniu bezpieczeństwa finansowego i życiowego co zabezpieczenie osób, które odpowiadają finansowo za rodzinę. Często może nawet ważniejsze.

Oczywiście inaczej należy do tego podejść gdyż to nie ubezpieczenie na wypadek śmierci będzie tu kluczowe. Skupimy się na świadczeniach, które będą nam wypłacane za życia jeżeli wydarzy się coś złego.

Diagnoza naszej sytuacji.

Na początek warto uzmysłowić sobie w jakiej znajdujemy się sytuacji. Czego tak na prawdę oczekujemy aby być lepiej zabezpieczonym niż przed przeznaczeniem środków na ubezpieczenia. Zadaj sobie pytanie w jakiej będziesz sytuacji kiedy wydarzy się coś co dzieję się tysiącom ludzi w Polsce każdego dnia. Jak sobie z tym poradzisz i czego potrzebujesz aby było Ci łatwiej. Jak zmieni się komfort Twojego życia i co jesteś w stanie dziś poświęcić (składka) na rzecz bezpieczeństwa tu i teraz.

Etat czy biznes dla singla to duża różnica.

Jeżeli jesteś pracownikiem na umowie o pracę to wiele podstawowych świadczeń będzie zapewniał Ci ZUS. Jeżeli zachorujesz lub doznasz wypadku w efekcie nie będziesz w stanie pracować. Wcale nie oznacza to, że nie będziesz dostawać wynagrodzenia na konto. W przypadku samozatrudnionych, freelancerów czy osób prowadzących biznes sprawa nie jest już tak prosta. Koniecznie warto o to zadbać samodzielnie.

Nie realizujesz umowy, nie dostarczasz usługi – nie zarabiasz. Przedsiębiorcy nie opłaca się chorować.

Nie raz próbowałem zrobić coś sensownego w pracy z gorączką, bólem czy otępieniem spowodowanym zażywanymi lekarstwami. Efekt zawsze był mizerny.

A jeżeli ten stan będzie się przedłużał to co wtedy?

Jeżeli zarabiasz na siebie, niezależnie od formy prowadzonego biznesu to w przypadku kiedy przestaniesz pracować na swój biznes, przychody mogą przestać się pojawiać. Już nie mówiąc o tym, że klienci mogą szukać usług zupełnie gdzie indziej.

Ubezpieczenie od utraty przychodu.

Na taką ewentualność są ubezpieczenia. Jeżeli w wyniku Twojej choroby lub wypadku nie będziesz w stanie uzyskiwać przychodów/dochodów w swojej profesji firma ubezpieczeniowa wypłaci co miesiąc świadczenie. Może to być np: 5.000 – 10.000 zł miesięcznie w zalęzności od tego na jaką kwotę się ubezpieczysz. Wypłaty będą się pojawiać tak długo jak nie będziesz w stanie pracować – nawet przez 5 lat. Dla osób na samozatrudnieniu, myślę że powinno to być pierwsze zakupione ubezpieczenie. Dla osób na etacie – ZUS załatwi podstawowe zabezpieczenie i nie warto zajmować się akurat tym ryzykiem.

Warto zwrócić uwagę na warunki takiego ubezpieczenia, aby nie okazało się że musimy być warzywem, aby otrzymać jakąkolwiek wypłatę. Całkowita niezdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy to  zupełnie co innego jak czasowa lub całkowita niezdolność do wykonywania naszej pracy :).

Składki za warte uwagi ubezpieczenie są uzależnione od dochodu, wieku i ryzyka związanego z prowadzoną działalnością/zawodem.

Już za 100-200zł miesięcznie można zrobić wielką różnicę w swoim zabezpieczeniu na taką okoliczność. W zawodach bardzo specjalistycznych o wysokich dochodach klienci niezależnie od sytuacji rodzinnej chętnie płacą 500 – 1000zł na miesiąc. Dzieje się tak gdyż, nie chcą zostać z niczym w przypadku niezdolności do pracy w zawodzie. Dotyczy to między innymi takich ludzi jak informatycy, lekarze, weterynarze, architekci, prawnicy i wielu innych profesji.

Ubezpieczenia zdrowotne.

Dobrze, ale ważniejszym elementem dla Ciebie może być zadbanie o profilaktykę zdrowotną. Dostęp do specjalistycznych badań, lekarzy specjalistów na których nie będziesz musiał czekać kilku miesięcy.

Niestety, nie każdy pracodawca udostępnia pakiety zdrowotne dla swoich pracowników – warto zapytać o taką możliwość. Nawet jak sami mamy za to płacić składkę to i tak się opłaca. Grupowe ubezpieczenie zdrowotne będzie dużo tańsze, z szerszym zakresem tego wykupionego indywidualnie.

Jeżeli w pracy nie mamy takiej możliwości to pozostaje nam poszukanie indywidualnego ubezpieczenia. Tu z kolei przedsiębiorcy mają łatwiej 🙂 mogą w swojej firmie zrobić grupowe ubezpieczenie zdrowotne w przystępnej cenie.

Ma się wtedy większy wpływ na dobór odpowiedniego pakietu, można dołączyć do grupy współpracowników / pracowników / partnerów życiowych. W wielu firmach wystarczą 3 osoby ubezpieczone aby otrzymać korzystną ofertę ubezpieczenia grupowego. Dzięki temu można cieszyć się możliwością szeregu bezpłatnych badań i wizyt u specjalistów.

Dobre pakiety z szerokim dostępem do badań i specjalistów można już nabyć za 50-100zł / miesiąc. Jeżeli i tak zamierzamy korzystać z prywatnej opieki medycznej, wydatki na ubezpieczenie zwracają się bardzo szybko a dostęp do badań i specjalistów jest dużo prostszy i szybszy.

Poważne choroby, nowotwory, operacje.

O czym jeszcze myślisz chcąc się zabezpieczyć jako singiel. Poważna choroba, nowotwór, operacja – to zapewne przychodzi do głowy jako pierwsze.

Takie sytuacje powodują nie tylko, że nie będziemy w stanie pracować. Będziemy potrzebować wielu badań i korzystać z wielu świadczeń medycznych, a może i codziennej opieki.

W przypadku bardzo poważnych zachorowań pakiety medyczne często nie wystarczą – niezbędne są pieniądze.

Pozostaje nam zbiórka pieniędzy od znajomych, rodziny, fundacji aby leczyć się w nowoczesny i skuteczny sposób.

Drugą opcją, droższą jest wykupienie ubezpieczenia na taką ewentualność. Jest to kolejny element Twojego zabezpieczenia, często wybierany jako najważniejszy.

W zależności od firmy i zakresu ubezpieczenia jest wiele ciekawych propozycji na rynku. Sensowne, czyli takie które rzeczywiście zrobią nam różnice w sytuacji poważnej choroby nie kosztują 50zł na miesiąc. Taki wydatek to bliżej 150-200zł i więcej. Mogą się one ograniczać do chorób nowotworowych jak i zawierać szerszy zakres w tym również raka.

Wysokość sumy ubezpieczenia ma znaczenie.

W tym wypadku warto zwrócić uwagę na wyższe sumy ubezpieczeń. Bo przecież co nam z tego, że dostaniemy 3000 zł z ubezpieczenia grupowego. 50.000 zł też może nie wystarczyć – kiedy leczenie kosztuje kilkaset tysięcy.

Prosta, podstawowa operacja to wydatek kilkunastu – kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto wziąć te realia pod uwagę i dostosować sumy do Twojego podejścia i budżetu.

Pakiet podstawowy dla singla.

Podstawowy pakiet dla singla wg mnie powinien obejmować właśnie te 3 zagadnienia opisane powyżej. W zależności od sytuacji i zamożności z różnym zakresem i sumami ubezpieczeń. Oczywiście jest to podstawowy pakiet, który można rozszerzyć o kolejne świadczenia.

Jeżeli uważasz że nie stać Cię na podstawowy zakres – zastanów się z czego w pierwszej kolejności zrezygnować. Być może będzie to jedno z ubezpieczeń, a może coś zupełnie innego z Twojego budżetu.

Warto to sensownie zestawić, aby skupić się na właściwych ryzykach w przystępnej cenie. Nie musimy wydawać fortuny aby uzyskać szeroki zakres świadczeń.

Przykłady i przemyślenia na podstawie aktualnych produktów ubezpieczeniowych z naszej oferty między innymi takich firm jak: ALLIANZ, AXA, INTER POLSKA, METLIFE, LLOYD’s, PREVOIR, PZU, SALTUS, SIGNAL IDUNA, WARTA.

konsultacje, Tanie ubezpieczenie, ubezpieczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *