fbpx
Budowa domu krok po kroku

Budowa domu – krok po kroku.

Budowa domu.

Budowa domu to najpopularniejszy w Polsce sposób na spełnienie marzenia o własnym domu. Jest to zdecydowanie popularniejsze od zakupu gotowego domu od dewelopera. Zakup od dewelopera jest prostszy i mniej pracochłonny, ale za to zdecydowanie wyjdzie drożej.

Aby spełnić marzenie o własnym domu każdy inwestor musi przejść długą drogę związaną z dopełnieniem wszelkich formalności. Zanim rozpoczniemy budowę domu konieczne jest przejście przez kilku etapów. Od wyboru odpowiedniej działki, przez jej zakup oraz uzyskanie pozwoleń, aż do prac przygotowujących teren pod budowę.

W kolejnych odsłonach szerzej omówimy niezbędne działania. Sprawdź, co powinieneś kolejno zrobić krok po kroku. Jakich formalności dopełnić, aby powstał Twój wymarzony dom.

Kredyt hipoteczny na budowę domu.

Działka budowlana.

Pierwszym etapem budowy domu jest zakup działki. Odpowiedni dobór terenu pod naszą inwestycję ma ogromne znaczenie dla dalszych prac. Warto przyjrzeć się jego położeniu, ukształtowaniu i możliwościom podłączeniu do mediów. Odległość działki od linii energetycznej, czy miejscowej sieci wodno-kanalizacyjnej, mogą mieć znaczny wpływ na koszty inwestycji. Alternatywnie, planując na działce własne ujęcie wody użytkowej, warto sprawdzić na jakiej głębokości należy spodziewać się warstwy wodonośnej. W przypadku zaplanowanej budowy oczyszczalni przydomowej, warto zwrócić uwagę na chłonność gleby.

Podstawowym elementem w wyborze działki jest ustalenie jej minimalnej wielkości. Planując budowę domu jednorodzinnego z ogrodem jej powierzchnia nie powinna być mniejsza niż 700 m2. Natomiast jeśli w dalszych planach mamy postawienie drugiego domu na tej samej działce, to taki teren musi mieć nie mniej niż 1000 m2.

Najlepszym wyborem będzie działka o prostokątnym kształcie, niezbyt wąska. Niewielka szerokość lub nietypowy kształt wymagać będzie od nas indywidualnego projektu domu. Standardowe projekty zaczynają się od 1000zł, za stworzenie indywidualnego renomowane pracownie potrafią zażądać nawet po kilkaset złotych za m2. Istotne jest również ukształtowanie terenu. Mniej kłopotliwa będzie działka płaska, bez większych wzniesień czy spadków.

Niemniej ważne w wyborze działki są takie aspekty jak: odległość i dojazd do drogi głównej. Dostępność transportu, najbliższy sklep, ośrodek zdrowia, przedszkole lub szkoła, itp. Przy wyborze działki pod budowę domu zorientuj się, czy w pobliżu nie znajduje się większy market, zakład produkcyjny, klub nocny, warsztat czy ferma wiatrowa. Mogą one zakłócać porządek, generować uciążliwe hałasy czy nieprzyjemny zapach. A jeżeli mimo wszystko nie jest to zbyt uciążliwe dla kupujących, mogą być ważnym argumentem przy negocjacji ceny.

Stan prawny działki.

Po podjęciu decyzji o wyborze działki pod budowę domu, czas przystąpić do niezbędnych formalności. W tym celu konieczne jest sprawdzenie stanu prawnego wybranej działki .

Jedną z pierwszych formalności związanych z budową domu powinno być zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Znajdują się w nim w nim między innymi informacje czy działka przeznaczona jest pod budownictwo jednorodzinne. W dokumencie tym określone są szczegółowo nie tylko typ zabudowy, ale także takie parametry jak minimalna powierzchnia działki budowlanej czy wymagana odległość ściany frontowej budynku mieszkalnego od drogi. Znajdują się w nim także informacje na temat rozmiarów, kształtu czy wyglądu zewnętrznego planowanego obiektu. Kąt nachylenia dachu, oczekiwany kolor elewacji czy materiał pokrycia dachu. Na tym etapie warto także sprawdzić, czy i jakie inwestycje są planowane w najbliższym otoczeniu. Może się bowiem okazać, że my szukamy ciszy i spokoju, a tuż obok, za kilka lat zaplanowano budowę centrum handlowego czy drogi szybkiego ruchu. Jeżeli jest uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego takie informacje powinny być w nim zawarte.

Jeśli obok naszej działki przechodzi granica z inną gminą, warto zapoznać się z planowanymi inwestycjami na jej terenie.

Z MPZP można się również dowiedzieć o wyłączeniu konkretnych gruntów, (np. z powodów środowiskowych) spod zabudowy mieszkalnej.

Wniosek o wypis z planu zagospodarowania przestrzennego.

Składa się go w wydziale architektury urzędu gminy lub urzędu miasta. Dokumenty powinny być gotowe do odbioru w terminie do 30 dni. Często jednak można uzyskać go zdecydowanie szybciej. Podstawowe informacje dotyczące przeznaczenia gruntu, o ile są wprowadzone do systemu komputerowego, możemy sprawdzić w internecie np. na stronie www. geoportal360.pl

Brak Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Na terenie, który nie jest objęty aktualnym MPZP, warto ubiegać się o równorzędną z nim decyzję o warunkach zabudowy (WZ). Z tego dokumentu można dowiedzieć się m.in. jakie warunki muszą być spełnione, aby można było na wybranym gruncie wybudować dom. Tak samo jak w MPZP określone są w nim szczegółowe informacje dotyczące wyglądu zewnętrznego budynku. Wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy adresuje się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Składa się osobiście lub listownie w wydziale architektury urzędy gminy lub urzędu miasta. Czas oczekiwania na dokument wynosić powinien maksymalnie do 60 dni.

Zapytaj sprzedającego o MPZP lub WZ.

Może się zdarzyć że sprzedający grunt dysponuje już taką decyzją czy MPZP. Kupując działkę, można będzie przenieść decyzję o WZ na siebie. Przeniesienia decyzji dokonuje organ, który decyzję wydał, na wniosek osoby zainteresowanej, za zgodą dotychczasowego posiadacza decyzji. Jedynym warunkiem jest konieczność przyjęcia wszystkich zapisów zawartych w danej decyzji przez osobę, na rzecz której decyzja ma być przeniesiona.

Księga Wieczysta nieruchomości.

Bardzo istotnym elementem na który należy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kupna działki jest wnikliwa analiza ksiąg wieczystych (KW). W KW znaleźć można informacje m.in. o stanie prawnym gruntu (kto jest i w jakim stopniu właścicielem działki), a także o obciążeniach hipotecznych czy skarbowych działki. Pojawiają się w nim także zapisy o służebności drogowej, tj. na warunkach właściciel działki może korzystać z wewnętrznej drogi dojazdowej. Do pomocy w analizie i interpretowaniu zapisów z ksiąg wieczystych warto wynająć prawnika lub notariusza, który doradzi na które sekcje i zapisy księgi wieczystej należy zwrócić szczególną uwagę.

Księgi wieczyste interesującej nas nieruchomości można znaleźć na stronie państwowego serwisu internetowego Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem:  https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do

Budowa domu – krok po kroku cz. 2.

budowa domu, działka budowlana, Kredyt Hipoteczny, kredyt na zakup działki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *