Przy szalejącej inflacji, mając oszczędności warto pomyśleć o tym jak najlepiej zainwestować nadwyżki. Najbezpieczniejszą formą inwestowania są lokaty bankowe i obligacje Skarbu Państwa. Tym bardziej, jeśli mamy większy kapitał i nie planujemy go wydawać przez kolejne miesiące nie trzymajmy ich bez solidnego oprocentowania. Po raz kolejny wyliczyliśmy jak to wygląda w poszczególnych scenariuszach, w dostępnych lokatach bankowych i obligacjach skarbowych.
Mając nawet niewielkie oszczędności nie warto pozostawiać ich bez opieki sensownego oprocentowania lokaty bankowej czy obligacji skarbowej. Tym bardziej, jeśli mamy większy kapitał i nie planujemy go wydawać przez kolejne miesiące czy lata. Policzyliśmy jak to wygląda w poszczególnych scenariuszach, w dostępnych lokatach bankowych i obligacjach skarbowych.
Mieszkanie bez wkład własnego, już 27 maja 2022 roku.
Dzięki temu rozwiązaniu nowi kredytobiorcy będą mogli liczyć na zwiększoną dostępność finansowania własnej nieruchomości mieszkalnej ale i spełniając dodatkowe warunki nasz – przyszły kredyt może zostać w sporej części spłacony przez BGK.
Niezależnie od tego jaki kredyt posiadamy, możliwości na zmniejszenie rat kredytowych jest kilka. Przedstawiamy sześć sprawdzonych sposobów na obniżenie rat kredytowych.
1. Wakacje kredytowe.
Najprościej i najszybciej nie zawsze oznacza najkorzystniej. Możemy zawiesić na kilka miesięcy spłatę rat czy odsetek. Pozwoli to nam na kilka miesięcy niższych rat kredytowych. Niestety takie rozwiązanie może nam podwyższyć kolejne raty, gdyż niespłacane odsetki zwiększą nasze zadłużenie czyli aktualne saldo kredytowe. Może to spowodować, że część banków będzie nas oceniać gorzej przy kolejnej próbie zaciągania kredytu. Warto się nad tym dwa razy zastanowić zanim zdecydujemy się na wakacje kredytowe.
W 2020 rok KNF, z uwagi na przeważające wygrane w sądach przez frankowiczów, zaproponował aby banki przedstawiały warunki ugody na następujących warunkach:
przewalutowanie kredytu w dniu udzielenia na złotówki kredytu
zastosowanie marży aktualnie obowiązującej w dniu udzielania kredytu ale oparte na stawce referencyjnej Wibor, a nie Libor.
To tak jakbyśmy od początku mieli kredyt w PLN, a nie w CHF. Średnie oprocentowanie takiego kredytu byłoby znacznie wyższe ale saldo, czyli zadłużenie kredytobiorców nie byłoby uzależnione od kursu PLN/CHF.