fbpx
Mieszkanie bez wkładu własnego

Mieszkanie bez wkładu własnego – czy warto czekać z kupnem nieruchomości?

Mieszkanie bez wkład własnego, już 27 maja 2022 roku.

Dzięki temu rozwiązaniu nowi kredytobiorcy będą mogli liczyć na zwiększoną dostępność finansowania własnej nieruchomości mieszkalnej ale i spełniając dodatkowe warunki nasz – przyszły kredyt może zostać w sporej części spłacony przez BGK.

Gwarancja wkładu własnego za pośrednictwem BGK.

Gwarancja Banku Gospodarstwa Krajowego zastępuje wymóg wniesienia wkładu własnego wymaganego przez banki. W zależności od oferty bankowej wymagany wkład własny to 10-20% kupowanej nieruchomości. Dzięki gwarancji BGK nasz kredyt może być nawet na 100% wartości transakcji. Maksymalna kwota gwarancji BGK w tym programie to 100.000zł.

Spłata części kapitału kredytu przez BGK.

Spłata rodzinna bo to o niej mowa, dotyczy rodziny, która będzie się powiększać :). Spłata rodzinna, która wyniesie w przypadku przyjścia na świat drugiego dziecka w rodzinie 20 tys. zł, a po urodzeniu się trzeciego dziecka i kolejnego 60 tys. zł . BGK – po prostu spłąci część naszego kredytu. Uwaga dotyczy to jedynie kredytów uzyskanych wraz z gwarancją BGK w programie Mieszkanie bez wkładu własnego.

Czy warto poczekać na start programu?

Odpowiedź nie jest taka oczywista i zależy od przynajmniej kilku czynników. Jeśli nie mamy kapitału na wkład własny chociaż 10%, ani też żadnej opcji na zorganizowanie takiej kwoty – odpowiedź jest prosta. Nie mamy wyjścia tylko czekać. Szczegółową analizę możliwości można przeprowadzić z doradcą kredytowym. Jeśli posiadamy niezbędne środki na wkład własny warto zastanowić się jakie mamy szanse na otrzymanie spłaty części kapitału przez BGK po urodzeniu kolejnego dziecka. Kolejny temat to czy czasem sytuacja na rynku nieruchomości nie zmieni się na tyle przez kolejne miesiące, że ta sama nieruchomość będzie nas kosztowała po prostu sporo drożej. Żyjemy w środowisku wysokiej inflacji, oraz drożejących kredytów za sprawą podwyżek stóp procentowych. Z drugiej strony widać, iż bardzo ważny składnik całkowitego kosztu kredytu jakim jest marża kredytowa w wielu bankach od kilku miesięcy regularnie spada. Spodziewamy się dalszych spadków marż kredytowych wraz z podnoszeniem stopy referencyjnej NBP. Niestety wraz z podnoszeniem stóp – zdolność kredytowa spada.

Reasumując: każdy przypadek należy potraktować indywidualnie i oszacować wszystkie czynniki. Szybka decyzja bez sprawdzenia tematu u doradcy finansowego, może w ostateczności spowodować, iż pomimo dzisiejszej zdolności kredytowej za kilka miesięcy możemy ją stracić i nie otrzymać pozytywnej decyzji kredytowej.

W jakich bankach będą dostępne oferty z gwarancją BGK?

Na dzień pisania artykułu nie ma jeszcze ofert bankowych z gwarancją BGK, ani też konkretnych informacji, które banki planują wprowadzić taką możliwość. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych programów tego typu…jak Mieszkanie dla Młodych (MdM), możemy się spodziewać, iż nie wszystkie banki będą oferować kredyty z programu Mieszkanie bez wkładu własnego. Warunki kredytowe, koszty, marże jak i warunki promocyjne mogą się różnić w zależności od banku.

Więcej na temat programu dowiesz się ze stron rządowych lub kontaktując się z Kancelarią Finansową Oliwa.

kredyt, Kredyt Hipoteczny, Kredyty, spłata rodzinna, ZdolnośćKredytowa