fbpx

Zdolność kredytowa – jak poprawić?

Jak poprawić zdolność oraz ocenę kredytową?

Zamierzasz starać się o własne „M” finansując je kredytem hipotecznym? Pamiętaj, aby zadbać o swoją wiarygodność w oczach banku. Zwiększy to Twoją zdolność kredytową a co za tym idzie będziesz w stanie uzyskać większą kwotę i lepszą ofertę. Czym jest zdolność kredytowa? Wg Prawa Bankowego jest to zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Ocena zdolności kredytowej ma decydujący wpływ na to, czy i na jakich warunkach bank udzieli ci kredytu. Zdolność tę wyraża się poprzez maksymalną sumę wysokości kredytu, ze spłatą którego prawdopodobnie będziesz w stanie sobie poradzić. Rozpatrując wniosek kredytowy, banki kierują się m.in. oceną scoringową.

Decyzję czy potencjalny klient/kredytobiorca może zaciągnąć zobowiązanie na wybrany przez siebie cel podejmuje instytucja finansująca. Dzieje się to po zapoznaniu się z sytuacją finansową klienta. Czy my jako klienci mamy na nią jakiś wpływ? Tak. Poprzez odpowiednie działania możemy podreperować własną zdolność kredytową. Jak to zrobić? Poniżej kilka wskazówek:

1. Limity i karty kredytowe

Wszystkie limity na kartach czy debety w kontach osobistych dla banku są zobowiązaniami, nawet gdy nie są wykorzystywane. Bank zakłada, że w każdej chwili klient może użyć karty i zaciągnąć dodatkowy kredyt, zawsze bierze to pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Eksperci radzą, aby przed złożeniem wniosku o kredyt zamknąć wszystkie niepotrzebne limity, zwłaszcza gdy nie używamy ich w ogóle lub tylko sporadycznie. W przypadku, gdy klient woli posiadać, któryś z produktów, warto zmniejszyć limity do minimum.

2. Szybkie kredyty, pożyczki.

Każde zobowiązanie obniża zdolność kredytową. Dlatego eksperci, z którymi współpracuję zawsze radzą klientom, aby przyjrzeć się swojej sytuacji finansowej. Jeżeli można warto pozamykać mniejsze kredyty przed przystąpieniem do kredytu na większą kwotę. Oraz co ważne, nie brać w czasie starania się o kredyt nic na raty, gdyż one także wpływają na ocenę zdolności kredytowej.

3. Składanie wielu wniosków w krótkim czasie.

Wszystkie zapytania kredytowe, które kierujemy do banków trafiają do BIK. Im większa ilość takich zapytań, tym niższa ocena punktowa danego klienta. Dlatego też warto skorzystać z pomocy eksperta, który zrobi wstępną selekcję banków, do których powinniśmy złożyć wniosek, z uwagi na spełniane przez nas kryteria.

4. Spłacanie zobowiązań na czas.

Spłacanie zobowiązań na czas jest bardzo istotne, ponieważ banki nie chcą pożyczać pieniędzy ludziom, którzy mieli problem z ich oddawaniem w przeszłości. Stąd jeżeli klient ma jakieś niespłacone zobowiązania, najlepiej zacząć spłacanie od tych najstarszych. Zaległości do 30 dni nie wpływają na scoring w BIK-u.

5. Budowanie historii kredytowej.

Jeżeli mieliśmy jakieś zaległości w spłatach rat, zdaniem ekspertów warto wziąć jakiś mały kredyt, który będziemy sumiennie spłacać. Pomoże to zbudować pozytywną historię kredytową. Oczywiście nie wymaże to negatywnych zapisów, ale może przyczynić się do poprawy naszej sytuacji punktowej.

6. Współkredytobiorca.

W przypadku, gdy z różnych powodów nie możemy samodzielnie przystąpić do kredytu warto pomyśleć o współkredytobiorcy, który przystępując z nami do kredytu może podnieść zdolność kredytową.

7.  Okres kredytowania.

Im dłuższy kredyt, tym oczywiście więcej do zapłaty za obsługę kredytu, ale jednocześnie tym mniejsza rata. Stąd jeżeli nie wychodzi nam zdolność kredytowa, gdy to możliwe warto pomyśleć o wydłużeniu okresu kredytowania nawet do 30-40 lat.

8. Rodzaj rat.

Przy ratach malejących mamy do czynienia z niższymi kosztami odsetkowymi. Jednak początkowe, najwyższe raty mogą zaniżyć naszą zdolność kredytową. Bank w kalkulacji zdolności finansowej będzie uwzględniał wysokość obecnie ponoszonych rat, a nie ich przyszłą, niższą wartość. Dlatego zdaniem ekspertów, aby zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję kredytową lepiej wybrać kredyt o równych ratach kapitałowo-odsetkowych.

9. Dodatkowe zabezpieczenie.

W sytuacji kiedy bank ma zastrzeżenia co do przyznania kredytu, przyszły kredytobiorca może zaproponować dodatkowe zabezpieczenie. Dodatkowe zabezpieczenie zmniejsza ryzyko transakcyjne danego banku, a tym samym podnosi naszą wiarygodność i zdolność kredytową.

Doradca, hipoteczny, koszty kredytowe, Kredyty, MDM, scoring, wcześniejsza spłata, ZdolnośćKredytowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *