fbpx

Kredyt Hipoteczny – na co zwrócić uwagę

Na co warto zwrócić uwagę wybierając ofertę kredytu hipotecznego.

Zobowiązanie jakim jest kredyt hipoteczny jest wiążące na wiele lat. Zawsze warto przeanalizować wszelkie dostępne oferty kredytowe, tak aby wybrać tą możliwie najkorzystniejszą.
Wiadomo, że nie zawsze uda nam się uzyskać najlepszy oferowany w danym czasie kredyt. Chociażby przez naszą zdolność kredytową czy słaby scoring.

Jednak decydując się na wybór danego kredytu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.

Całkowity koszt kredytu.

Jak powszechnie wiadomo im jest mniejszy tym kredyt tańszy. Nie warto kierować się jedynie tym parametrem. Ważne jest to, aby zwrócić uwagę na wysokość raty i możliwe ryzyko ich wzrostu wraz z WIBOREM. Lepiej nie brać na siebie maksymalnie możliwego obciążenia nawet jeżeli oferta z wyższą ratą będzie skutkowała niższym całkowitym kosztem kredytowym. Z pewnością należy zwrócić uwagę na wysokość prowizji i możliwość wcześniejszej nadpłaty/spłaty kredytu. Jeżeli zależy nam na wcześniejszej spłacie, najlepiej wybrać ofertę 0% prowizji i 0% za spłatę/nadpłatę. Ważne są również dodatkowe produkty, jeżeli nie jest to konieczne lepiej nie obciążać się dodatkowym zobowiązaniem jakim jest np: karta kredytowa czy ubezpieczenie.

Obowiązkowe wpływy wynagrodzenia na konto.

Osobiście nie jestem także zwolennikiem obowiązkowych wpływów wynagrodzenia na konto w banku, skutkujących np. obniżeniem marży kredytowej. Kredyt hipoteczny bierzemy często na wiele lat, przeważnie na okres 10-40 lat i może się zdarzyć że wynagrodzenie nie będzie wpływać na konto.

A w takiej sytuacji bank podwyższy nam marżę, co skutkować będzie wyższą ratą. Część banków po wznowieniu wpływów wraca do poprzedniej marży. Są i takie oferty, które za karę po podwyższeniu marży zostawiają taką do końca trwania umowy kredytowej. Zdecydowanie podwyższa całkowity koszt kredytu.

Jest wiele czynników, które jednocześnie wpływają na siebie. Nie ma standardowego modelu na to jaki kredyt będzie najlepszy. Wszystko zależy od potrzeb kredytobiorcy, jego sytuacji materialnej i rodzinnej.

Dlatego decydując się na kredyt hipoteczny, dobrze jest spotkać się z ekspertem, który po przeanalizowaniu wszystkich czynników, będzie w stanie wyszukać ofert najbardziej dopasowanych do sytuacji przyszłego kredytobiorcy.

 

hipoteczny, koszty kredytowe, kredyt, wcześniejsza spłata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *