Chcesz dobrze sprzedać mieszkanie?
Chcesz dobrze sprzedać mieszkanie? Poznaj absolutne podstawy udanej sprzedaży mieszkania.
Sprzedaż mieszkania to nie jest duży problem pod warunkiem, że damy okazyjną cenę. Sprzedaż po cenie rynkowej albo i nawet wyższej to już zupełnie inna bajka. Przed nami takie zadania jak: doskonała organizacja, logistyka i kruczki prawne.
Aby oszczędzić sobie nerwów, czasu i pieniędzy, trzeba poświęcić na to dłuższą chwile na przygotowania. Przedstawiamy proste kroki, które pomogą w finalizacji transakcji oraz pozwolą zyskać najlepszą cenę.
1. Badanie lokalnego rynku.
Zanim przystąpisz do sprzedaży trzeba zorientować się, jak to w Twojej okolicy wygląda. Im większe i bardziej atrakcyjne miasto tym prawdopodobnie więcej ofert. Może się zdarzyć że oferty będą nawet na Twojej ulicy. Trzeba wiedzieć, jakie mieszkania są wystawiane, w jakim stanie i cenie oraz jakie się sprzedają, kto je kupuje i dlaczego. Po ile są wystawione łatwo znaleźć w ogłoszeniach. Na pozostałe pytania można poszukać odpowiedzi u lokalnych pośredników nieruchomości. Warto odwiedzić kilku i wyrobić sobie własne zdanie na temat lokalnego rynku.
Trzeba uważać na prosty chwyt marketingowy pośredników, że mają już klientów na taką nieruchomość. Bywa, że chcą jedynie podpisać umowę pośrednictwa i dopiero szukać klientów. Nie jest to zły pomysł. Profesjonalna agencja zrobi profesjonalne zdjęcia i dobrze wypromuję ogłoszenie. Niezależnie od drogi jaką wybierzemy warto wyrobić sobie zdanie na temat ceny za jaką gotowi jesteśmy sprzedać mieszkanie. Jeżeli sprzedajesz samodzielnie, zebranie informacji ułatwi znacznie przygotowanie oferty i szybszą sprzedaż po atrakcyjnej cenie.
W efekcie będziemy mięli ustalony standard w jakim sprzedawane są podobne lokale. Powinny nam się pojawić szacunkowe widełki cenowe dla takich ofert. Jeżeli mamy zaprzyjaźnionego rzeczoznawcę, to można dowiedzieć się o rzeczywistych wartościach transakcji. Porównamy wtedy swoje mieszkanie z innymi i ocenimy za ile jest sprzedać. W dzisiejszych realiach nie bójmy się wystawiać za wysoką cenę. Jeżeli nie zależy nam na błyskawicznej sprzedaży, to lepiej sprawdzić rynek wygórowaną ceną niż na szybko sprzedać o kilkanaście procent taniej.
2. Dokumentacja.
Na samym początku musimy poznać i przygotować numer Księgi Wieczystej nieruchomości. Jeżeli go nie znasz, znajdziesz go w umowie zakupu nieruchomości. Chcesz wiedzieć jaki masz stan nieruchomości wejdź na elektroniczne księgi wieczyste (strona ministerstwa) W Księdze Wieczystej są znajdują się bardzo ważne dla kupującego informacje. Aktualne obciążenia, stan prawny, prawo pierwokupu – to wszystko może sprawić że nasza nieruchomość jest bardziej lub mniej atrakcyjna dla potencjalnych kupujących.
Jeżeli masz kredyt na nieruchomości a Twój kupujący posiłkuje się kredytem hipotecznym, do finalizacji potrzebne będą zaświadczenia z Twojego banku (niektórym bankom zajmuje to nawet 4 tygodnie). W zaświadczeniu takim będzie informacja o aktualnym stanie zadłużenia, kwota o oraz numer rachunku bankowego do spłaty kredytu. Będzie tam również informacja o ewentualnych kosztach wcześniejszej spłaty zobowiązania. Przed aktem notarialnym będziemy potrzebować saldo rozliczeń ze wspólnotą mieszkaniową i spółdzielnią oraz gestorami mediów. Niezbędna jest informacja o braku zaległości, a pomocna w sprzedaży może okazać się szczegółowa informacja o comiesięcznych opłatach związanych z utrzymaniem mieszkania.
Co jeszcze z dokumentacji niezbędnej przystąpienia do sprzedaży nieruchomości? Dokument zaświadczający o braku zameldowania, niezaleganie z podatkiem od nieruchomości. Dokumenty powinny być aktualne. Klient, bank finansujący zakup lub notariusz może zażądać uaktualnienie poszczególnych dokumentów.
3. Oczekujesz lepszej ceny – zadbaj o jak najlepszy stan nieruchomości.
W zależności od stanu i wartości nieruchomości, bardzo często warto zainwestować w odświeżenie lokalu. Na początek wielkie sprzątanie :), test białej rękawiczki wskazany szczególnie w nieruchomościach premium. Jeżeli masz wątpliwości czy malować – to znaczy, że prawdopodobnie trzeba odmalować :). Sprzątanie, malowanie plus odpersonalizowanie (odgracić :), ogólna zasada to taka że im mniej przedmiotów w mieszkaniu tym lepiej) – to absolutne minimum. Klienci nie docenią Twoich prywatnych rzeczy w mieszkaniu. Podłogi, być może warto je wycyklinować, odświeżyć, dokładnie wyczyścić lub w skrajnych przypadkach zmienić.
Tak przygotowana nieruchomość sprawi wrażenie większego, łatwiejszego w późniejszej aranżacji. Większość nabywców szuka mieszkań jasnych, dobrze nasłonecznionych. Koniecznie odsłoń wszystkie okna, wynieś duże meble. Dowiedz się które ściany można łatwo wyburzyć – szczególnie ma to znaczenie jeżeli jest możliwość połączenia kuchni z salonem.
4. Marketing dźwignią handlu.
Tytuł oferty i pierwsze zdjęcie będą sprawiać czy ktoś zajrzy do całej oferty. Musi być to przemyślana decyzja i jak najlepsze zdjęcie – przedstawiające największe korzyści lokalu. Opis najlepiej pozytywnym językiem korzyści, bardzo dokładny, optymistyczny :), ale i jednocześnie konkretny. Należy podać informacje o każdym pomieszczeniu, szczegóły wyposażenia i stanu nieruchomości. Kiedy ostatnio był robiony remont, jakie są możliwości łatwiej zmiany aranżacji czy układu pomieszczeń. Zdjęcia muszą być jak najlepszej jakości, a plan mieszkania to pierwszy dokument jaki sprawdzają kupujący – warto żeby był przejrzysty i dobrej jakości. Może warto zrobić go od początku w darmowych aplikacjach.