fbpx

Ubezpieczenia zabezpieczające przychód lub dochód na wypadek choroby czy nieszczęśliwego wypadku.

Do kogo skierowane są ubezpieczenie od utraty dochodu?

Ubezpieczenia zabezpieczające dochód na wypadek choroby, czy nieszczęśliwego wypadku może mieć każdy, kto ma jakikolwiek dochód czy przychód. Nie mniej w każdym przypadku ma ono inne walory.

W zależności od formy zarobku, warunki i wysokość świadczeń będą się znacząco różnić. Jeśli oczekujemy precyzyjnie dobranego ubezpieczenia, które zadziała w sytuacji, kiedy rzeczywiście nie będziemy w stanie zarabiać na skutek choroby czy wypadku to warto wykupić specjalistyczne ubezpieczenie. Takie, które nie będzie wymagało kompletnej czy całkowitej niezdolności do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Ubezpieczenie, które dotyczy konkretnie naszej specjalizacji, będzie działać nawet jak będziemy w stanie pracować w innej branży czy na na innym stanowisku.

Ogólnie rzecz ujmując tym właśnie różnią się zakresy i wyłączenia w ubezpieczeniach grupowych czy dodatkowych od precyzyjnie dobranego ubezpieczenia indywidualnego. Jest to szczególnie ważne w ubezpieczeniach od utraty dochodu czy przychodu.

Ubezpieczenie w ZUS & POLISA

Ubezpieczenie chorobowe zarówno w ZUS jak i w Polisie jest dobrowolne.

  • Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w ZUS zależy od składek społecznych jakie płacimy.

  • Ubezpieczenie chorobowe w prywatnej Polisie zależy od naszych potrzeb i składki jaką chcemy na to przeznaczyć

Ale co z ZUS? Jakie świadczenie dostaniemy z ZUS jeśli zachorujemy?

Prowadząc działalność gospodarczą możemy być objęci ubezpieczeniem chorobowym w ZUS. Jest ono dobrowolne, więc to przedsiębiorca decyduje czy chce mieć takie podstawowe ubezpieczenie zapewnione, za 2,45% podstawy wymiaru składki. Większość przedsiębiorców, których znam opłaca minimalne składki ZUS, jakie są w danym roku. W 2022 roku, jeśli nie jesteśmy uprawnieni do ulg w zakresie składek opłacamy 1124,23zł składek na ubezpieczenia społeczne, bez chorobowego. Chorobowe to dodatkowy koszt 87,05 zł / miesiąc.

UWAGA, chorobowe należy opłacać w terminie. Jeśli się spóźnimy to przez 3 kolejne miesiące nie jesteśmy objęci ubezpieczeniem chorobowym.